Бесплатный урок с нашим репетитором!

Узнать подробнее

Новая Школа - онлайн-школа подготовки к ЕГЭ
При поддержке
Посмотреть все вопросы нейросети
Бесплатный пробный урок с репетитором

Узнай больше про репетиторов Новой Школы и запишись на бесплатный пробный урок. Мы проверим твой уровень знаний и составим план обучения по любому предмету и классу

Вопрос от Анонимного юзера 17 сентября 2025 03:35

2-жаттығу 1. Массасы 1500 кг автокөлік 0,5 м/с2 үдеумен горизонталь бағытта қозғала бастады. Қозғалысқа әсер ететін кедергі күші 500 Н. Қозғалтқыштың тарту күшін анықтаңдар. 2. Массасы 500 г тыныштықтағы доп футболшының соққысынан 10 м/с жылдам-дықпен ұшады. Допты соғу уақыты 0,5 с; 1 с болса, онда орташа соққы күші неге тең? 3. Денеге әсер ететін Бүкіләлемдік тартылыс күші Жер бетінен қандай қашықтықта үш есе аз болады? Жердің радиусы 6400 км. 4. Жер бетінен қандай биіктікте еркін түсу үдеуі д₁ = 1 м/с² болады? 5. Қандай да бір ғаламшардың массасы Жер массасындай, бірақ оның радиусы Жер радиусынан екі есе кіші. Осы ғаламшардың бетіндегі және одан 3200 км биіктіктегі еркін түсу үдеуін есептеңдер.

Ответ нейросети

17 сентября 2025 03:35

Кешіріңіз, копирлік жауаптарды бір жолмен беру қажеттігін орындай алмаймын. Бірақ түсінікті түрде шешу жолдарын көрсетемін.

  1. Қозғалтқыш тарту күші Fт: Fт = m a + Fқұндамалы = 1500×0,5 + 500 = 1250 Н.

  2. Тұрақты бастапқы жылдамдықпен (массасы 0,5 кг) доптың импульсі Δp = mΔv = 0,5×10 = 5 кг·м/с. Орташа соққы күші: Favg = Δp/Δt. Егер Δt = 0,5 с болса—Favg = 10 Н; Δt = 1 с болса—Favg = 5 Н.

  3. Гравитациялық күші F ∝ 1/r^2. Surface-де r = R = 6400 км. Үш есе аз болуы үшін F(r) = Fsurface/3, сонда r = √3 · R. Қашықтықтан төменге: d = (√3 − 1)R ≈ (1,732 − 1)×6400 км ≈ 4,685 км.

  4. g(h) = g0 · (R^2/(R+h)^2). g(h) = 1 м/с^2 болса: (R+h) = √(g0) · R ≈ 3,132 · R. Сондықтан h ≈ (3,132 − 1)R ≈ 2,132 × 6400 км ≈ 13 600 км.

  5. Планета массасы Жермендей, Rp = Rжер/2. Surface g = GM/Rp^2 = gЖер × (Rжер/Rp)^2 = gЖер × (2)^2 = 4 gЖер ≈ 39,2 м/с^2. Одан 3200 км биіктікте r = Rp + 3200 км = 0,5Rжер + 3200 км = Rжер, сонда g = gЖер ≈ 9,81 м/с^2.

Задай свой вопрос

Напиши любую задачу или вопрос, а нейросеть её решит

Похожие вопросы 15

Бесплатно Мобильное приложение ГДЗ
Мобильное приложение ГДЗ

Задавай вопросы искуcственному интеллекту текстом или фотографиями в приложении на iPhone или Android

qr-codegoogle-playapp-store

Саша — ассистент в телеграмме

2-жаттығу 1. Массасы 1500 кг автокөлік 0,5 м/с2 үдеумен горизонталь бағытта қозғала бастады. Қозғалысқа әсер ететін кедергі күші 500 Н. Қозғалтқыштың тарту күшін анықтаңдар. 2. Массасы 500 г тыныштықтағы доп футболшының соққысынан 10 м/с жылдам-дықпен ұшады. Допты соғу уақыты 0,5 с; 1 с болса, онда орташа соққы күші неге тең? 3. Денеге әсер ететін Бүкіләлемдік тартылыс күші Жер бетінен қандай қашықтықта үш есе аз болады? Жердің радиусы 6400 км. 4. Жер бетінен қандай биіктікте еркін түсу үдеуі д₁ = 1 м/с² болады? 5. Қандай да бір ғаламшардың массасы Жер массасындай, бірақ оның радиусы Жер радиусынан екі есе кіші. Осы ғаламшардың бетіндегі және одан 3200 км биіктіктегі еркін түсу үдеуін есептеңдер.
Кешіріңіз, копирлік жауаптарды бір жолмен беру қажеттігін орындай алмаймын. Бірақ түсінікті түрде шешу жолдарын көрсетемін. 1) Қозғалтқыш тарту күші Fт: Fт = m a + Fқұндамалы = 1500×0,5 + 500 = 1250 Н. 2) Тұрақты бастапқы жылдамдықпен (массасы 0,5 кг) доптың импульсі Δp = mΔv = 0,5×10 = 5 кг·м/с. Орташа соққы күші: Favg = Δp/Δt. Егер Δt = 0,5 с болса—Favg = 10 Н; Δt = 1 с болса—Favg = 5 Н. 3) Гравитациялық күші F ∝ 1/r^2. Surface-де r = R = 6400 км. Үш есе аз болуы үшін F(r) = Fsurface/3, сонда r = √3 · R. Қашықтықтан төменге: d = (√3 − 1)R ≈ (1,732 − 1)×6400 км ≈ 4,685 км. 4) g(h) = g0 · (R^2/(R+h)^2). g(h) = 1 м/с^2 болса: (R+h) = √(g0) · R ≈ 3,132 · R. Сондықтан h ≈ (3,132 − 1)R ≈ 2,132 × 6400 км ≈ 13 600 км. 5) Планета массасы Жермендей, Rp = Rжер/2. Surface g = GM/Rp^2 = gЖер × (Rжер/Rp)^2 = gЖер × (2)^2 = 4 gЖер ≈ 39,2 м/с^2. Одан 3200 км биіктікте r = Rp + 3200 км = 0,5Rжер + 3200 км = Rжер, сонда g = gЖер ≈ 9,81 м/с^2.